آشنایی با کتاب راه آسان ترک سیگار

ترک آسان سیگار

آشنایی با کتاب راه آسان ترک سیگار

معرفی کتاب راه آسان ترک سیگار

کتاب راه آسان ترک سیگار اثر آلن کار پرفروش‌ترین کتاب ترک سیگار در دنیاست و این ترجمه، پرفروش‌ترین ترجمه این کتاب در ایران است.

آلن کار، نویسنده این کتاب ادعا می‌کند که هر کس این کتاب را بخواند و به دستورات آن عمل کند به راحتی خواهد توانست سیگار را ترک کند. من (وحید پوربیرام) تا وقتی که این کتاب را تمام نکرده بودم ادعای وی را قبول نمی‌کردم، ولی بعد از تمام کردن کتاب فهمیدم که حرف او درست بوده است. این روش را روی چند نفر از دوستان خودم امتحان کردم و با استفاده از این روش آنها توانستند سیگار را ترک کنند. تا امروز میلیون‌ها نفر در سراسر جهان توانسته اند با استفاده از این کتاب سیگار را ترک کنند پس دلیلی ندارد که شما نتوانید این کار را بکنید.

تنها کاری که شما باید انجام بدهید این است که این کتاب را خوب بخوانید و به دستورات آن عمل کنید. زمانی که به فصل “آخرین سیگار” رسیدید تنها چیزی که برای ترک سیگار نیاز خواهید داشت یک تصمیم قاطع است و با این تصمیم شما به راحتی خواهید توانست سیگار را ترک کنید و تا آخر عمر هرگز دوباره دچار این دام نشوید.

برای مطالعه ۷ فصل نمونه میتوانید از لینک های زیر استفاده نمایید

****

فصل یکم: معتاد تر از خودم به نیکوتین ندیده ام

بهتر است در ابتدا با توصیف دانسته های خود برای نوشتن این کتاب شروع کنم. من پزشک یا روانشناس نیستم و در نوشتن این کتاب بیشتر از تجربیاتم بهره جسته ام. سی و سه سال از عمرم را شدیداً به سیگار معتاد بودم. و در سالهای اخیر حداقل روزی شصت نخ سیگار می کشیدم البته گاهی در بدترین شرایط به روزی صد نخ هم می رسید. بارها سعی کردم که در طول زندگی ام سیگار را ترک کنم. یک بار برای شش ماه سیگار را کنار گذاشتم، اما پس از گذشتن آن همه مدت هنوز هم هوس سیگار کشیدن در سرم موج می زد. برای اینکه بوی توتون را استشمام کنم در کنار افراد سیگاری می ایستادم و هنگام مسافرت با قطار نیز در واگن مخصوص افراد سیگاری می نشستم.

اکثر افراد سیگاری وقتی به سلامتشان می اندیشند معمولاً این فکر به ذهنشان خطور می کند: ” قبل از آنکه اتفاقی برایم بیفتد سیگار را ترک می کنم. ” به نقطه ای رسیده بودم که می دانستم سیگار دارد نابودم می سازد. همیشه از سر درد همراه با سرفه های مکرر و شدید رنج می بردم. می توانستم تپش مداوم نبضی را در وسط پیشانی خود احساس کنم و فکر می کردم که هر آن ممکن اس

 

ت سرم از درد شدید، واقعاً بترکد و از خونریزی مغزی بمیرم. با آنکه این مسأله بسیار آزارم می داد، نمی توانستم سیگار نکشم و علی رغم آنکه در سیگار کشیدن هیچ لذتی نمی دیدم، کارم به جایی رسیده بود که دیگر فکر ترک کردن را از سر بیرون کردم. گاهی وقتها بیشتر افراد سیگاری به دام این توهم می افتند که از تأثیر جادویی سیگار لذت می برند، اما من هرگز دچار چنین توهمی نشدم. همیشه از طعم و بوی سیگار بدم می آمد اما فکر می کردم که در آن چیزی است که به من آرامش، جرأت و اعتماد به نفس می دهد و هر زمان که سعی می کردم آن را ترک کنم احساس بدبختی به سراغم می آمد، به طوری که تصور نمودن یک زندگی لذت بخش بدون سیگار برایم غیر ممکن شده بود.

 

بالاخره همسرم مرا نزد یک هیبنوتراپیست ( کسی که افراد را از طریق هیبنوتیسم درمان می کند ) برد. باید اعتراف کنم که در ابتدا کاملاً تردید داشتم که بتوانم از این طریق سیگار را ترک کنم، چون در آن روزها چیزی در مورد هیبنوتیسم نمی دانستم جز تصوراتی از یک موجود غول آسا با چشمانی نافذ که با حرکت پاندولی در مقابل دیدگان آدم به این طرف و آن طرف حرکت می کند. من هم تمام توهمات معمول افراد سیگاری را در مورد سیگار داشتم، با این تفاوت که می دانستم از اراده ای قوی برخوردارم و روی تمام مسائل زندگیم، به جز سیگار، تسلط دارم. تصور می کردم که هیبنوتیسم به تقویت اراده کمک می کند و هر چند که نمی خواستم مانع از روند کار شوم ( چون مانند اکثر افراد سیگاری واقعاً قصد ترک کردن داشتم )، اما وقتی که به من گفتند اصلاً نیازی به سیگار کشیدن ندارم واقعاً گمان کردم که دارند دستم می اندازند.

تمام آن جلسه فقط وقت تلف کردن بود. هیبنوتراپیست سعی می کرد وادارم کند تا دستهایم را بلند کنم و کارهایی از این قبیل انجام بدهم. در واقع وی کار خاصی انجام نداد و من هوشیاری خود را از دست ندادم. با این وجود، بعد از آن جلسه نه تنها سیگار را ترک کردم بلکه دوره ی ترک تبدیل به تجربه ای لذت بخش گردید.

اکنون قبل از آنکه با عجله نزد یک هیبنوتراپیست بروید باید مسأله ای را برای شما روشن کنم. درمان از طریق هیبنوتراپیست یک شیوه ارتباطی است و چنانکه پیام به طور نادرست ابلاغ گردد ترک سیگار غیر ممکن می شود. در اینجا قصد ندارم از کسی که به خاطر ترک سیگارم به او مراجعه کردم، انتقاد کنم، زیرا اگر او را نمی دیدم تا حالا نابود شده بودم. اما ترک اعتیادم علی رغم آنچه که او گفت، صورت گرفت. علاوه بر این، قصد ندارم درمان از طریق هیبنوتیسم را مورد انتقاد قرار بدهم، بلکه برعکس، من از آن به عنوان بخشی از کارهای مشاوره ام استفاده می کنم. در واقع در درمان از طریق هیبنوتیسم از قدرت تلقین استفاده می شود که باعث تولید نیروی خارق العاده ای می گردد که می تواند برای مقاصد خوب یا بد به کار رود. هرگز به یک هیبنوتراپیست مراجعه نکنید، مگر توسط کسی که مورد اعتماد شماست معرفی شده باشد.

طی سالهای مشقت باری که سیگار می کشیدم فکر می کردم که زنده بودنم به سیگار بستگی دارد و ترجیح می دادم بدون سیگار به زندگی خود ادامه ندهم. خیلی وقت ها مردم از من می پرسند، آیا هنوز هم از نکشیدن سیگار رنج می برم؟ در جواب باید بگویم: «هرگز، به هیچ وجه » دقیقاً برعکس، احساس بسیار خوبی دارم. البته من در آن روزها از زندگی خود بسیار راضی بودم و حتی اگر به خاطر سیگار می مردم شکایتی نداشتم. من به طور کلی در زندگی خود واقعاً فرد خوش شانسی بوده ام، اما بهترین اتفاقی که تا کنون برایم رخ داده است خلاص شدن از آن کابوس وحشتناک بود که داشت تقریباً نابودم می ساخت و باید تاوان سنگینی بابت آن می پرداختم.

اجازه بدهید در ابتدا مسأله ای را برایتان روشن کنم. من شخصیتی عرفانی نیستم و به ساحران و پریان و فرشتگان اعتقادی ندارم. بلکه برعکس، من علمی می اندیشم و نمی توانستم بپذیرم چیزی مثل معجزه برایم اتفاق افتاده باشد. به همین دلیل شروع به خواندن مطلبی در مورد هیبنوتیسم و سیگار کردم اما در هیچ یک از آنها موردی که نشان بدهد معجزه ای اتفاق افتاده باشد، پیدا نکردم. پس چگونه این بار ترک کردن سیگار تا این اندازه برایم آسان شده بود، در حالیکه قبلاً هفته ها دچار افسردگی شدید می شدم؟

زمان زیادی به طول انجامید تا به راز این معما پی ببرم چون اساساً برعکس به قضیه نگاه کرده بودم. من می خواستم بدانم چرا ترک سیگار تا آن حد آسان شده بود، حال آنکه مسأله اصلی پی بردن به این موضوع بود که چرا افراد سیگاری فکر می کنند ترک سیگار کار مشکلی است؟ آنها در مورد دردهای ناشی از ترک سیگار صحبت می کنند، در حالیکه وقتی به گذشته نگاه می کنم می بینم که دردی در کار نبود. در واقع درد جسمی اصلاً وجود نداشت و اگر مشکلی بود فقط درذهن من بود.

اکنون تمام وقتم صرف کمک کردن به افرادی می شود که می خواهند سیگار را ترک کنند و تا کنون موفق به درمان هزاران نفر از آنها شده ام. اجازه بدهید در ابتدا روی این مسأله تأکید کنم که مطلقاً کسی وجود ندارد که نتواند سیگار را ترک کند. هنوز کسی را سراغ ندارم که به اندازه خود من به سیگار معتاد بوده باشد. هر کسی می تواند به راحتی سیگار را ترک کند. اصولاً این ترس است که باعث می شود ما سیگار بکشیم. ترس از اینکه زندگی بدون سیگار هرگز نشاط سابق را نخواهد داشت و نیز ترس از احساس محرومیت. در حقیقیت چیزی غیر از این نیست و این حقیقت محض است. زندگی بدون سیگار نه تنها از احساس لذت ما نمی کاهد بلکه از بسیاری جهات خیلی هم لذت بخش تر است و داشتن سلامتی، قدرت بدنی و صرفه جویی در پول حداقل فواید ترک سیگار است.

ترک سیگار برای تمام افراد سیگاری یکسان است. حتی شما! فقط کافیست این کتاب را با ذهن باز تا آخر بخوانید. هر چه بیشتر در مورد سیگار بدانید راحت تر می توانید آن را کنار بگذارید. حتی اگر از مطالبش سر در نیاوردید و یک کلمه هم متوجه نشدید، این کتاب برای شما دستورالعملهایی دارد که می توانید با بکار گرفتنشان به راحتی ذهن خود را به روی سیگار ببندید. مهمتر از همه اینکه در حین ترک دچار افسردگی نمی شوید و احساس نمی کنید که از چیزی محروم شده اید و در نهایت این سوال در ذهنتان به وجود می آید که چرا اصلاً در طی این همه سال سیگار می کشیدید.

در ابتدا باید به این نکته اشاره کنم که فقط به این دو دلیل امکان دارد روش من با شکست مواجه شود:

  • اجرا ننمودن دستورالعمل ها:

بعضی از افراد فکر می کنند که من روی بعضی از دستورالعملها خیلی تأکید می کنم که این باعث آزار آنها می شود. برای مثال: من به کرّات می گویم که سیگار را کم نکنید و به جای سیگار از جایگزین هایی مانند شیرینی، آدامس و یا هر چیزی حاوی نیکوتین باشد، استفاده نکنید. دلیل اینکه چرا این همه روی توصیه هایم اصرار می ورزم آن است که به کار خودم آشنا هستم. منکر این مسأله هم نیستم که بسیاری از مردم با استفاده از چنین کلک هایی موفق شده اند سیگار را کنار بگذارند، اما آنها علی رغم بکار گیری این شیوه ها توانستند سیگار را ترک کنند نه به خاطر استفاده از آنها. بعضی افراد برای انجام بعضی از کارها مشکل ترین راه را انتخاب می کنند در صورتی که می توانند ساده ترین راه را برگزینند. در پس هر آنچه که به شما می گویم هدفی وجود دارد تا ترک سیگار را برای شما آسان سازد و موفقیت شما را تضمین نماید.

  • درک ننمودن موضوع:

هرگز هیچ چیز را در رابطه با سیگار بدیهی فرض نکنید و نه تنها در مورد آنچه که من به شما می گویم بلکه در مورد نظر خودتان و جامعه همواره علت را جویا شوید. برای مثال، آن دسته از شما که فکر می کنید سیگار کشیدن فقط یک عادت است از خود بپرسید، چرا عادت هایی همچون ورزش کردن را که لذت بخش هم هست به آسانی ترک می کنیم، اما کنار گذاشتن عادت زشتی مانند سیگار کشیدن که می بایست هزینه گزافی بابت آن بپردازیم و باعث نابودی جسم مان می گردد، مشکل است؟

شما که فکر می کنید از سیگار کشیدن لذت می برید از خودتان بپرسید، چرا خیلی چیزها را در زندگی خود که بی نهایت هم لذت بخش تر هم هستند می توانید به انتخاب خود انجام دهید یا کنار بگذارید، اما در مورد سیگار از چنین قدرت انتخابی برخوردار نیستید؟ پس چرا باید الزاماً سیگار بکشید و چرا در صورت نکشیدن می بایست ترس در وجودتان رخنه کند؟

 

****

 

 

 

لینک کوتاه مطلب : https://www.ramilaa.com/?p=3783

ارسال دیدگاه

ایمیل شما به هیچ عنوان نمایش داده نخواهد شد.

5 × 1 =

گفتگوی آنلاین واتساپWhatsApp chat
پیگیری سفارش
شگفت انگیز ها